Follow me.... I'm your sorrow in your dream
 
ИндексMystic moonТърсенеРегистрирайте сеВход

Share | 
 

По няколко думи за всеки празник :)))

Предишната тема Следващата тема Go down 
АвторСъобщение
Gentiana
Dark Gothic Queen
Dark Gothic Queen
Gentiana

Аз съм : Female
От Запад : Scorpio Драгоценни камъчета оставих : 6401
Събраха се години : 149
След първия дъх на : 02.11.1874
В този свят съм : КралицатА
По душа съм : Нощна пеперудА
Думите ми в злато са... : 6593
Реверанси : 207
Довя ме вятърът тук на : 28.06.2007

По няколко думи за всеки празник :))) Vide
ПисанеЗаглавие: По няколко думи за всеки празник :)))   По няколко думи за всеки празник :))) Icon_minitimeВто 17 Юли - 10:28:26

Ами днес например е празника на света великомъченица Марина.
Синът ми Марио има имен ден и използвам момента да честитя на него и на всички носещи това красиво име и производните му, техния имен ден.
Да ви се свети името и винаги да го носите с гордост и чест!
А сега нещо повече за самия празник -

Света Великомъченица Марина
По няколко думи за всеки празник :))) 07.17_sv_Marina2
По няколко думи за всеки празник :))) Sveta_Marina_2
Чества се на 17 юли

Тропар на мъченица, глас 4

Твоята агница, Иисусе (името), зове с висок глас:
Тебе, Женихо мой, обичам, и Тебе като търся, страдая, и се съразпъвам,
и се съпогребавам с Твоето кръщение и страдам заради Тебе, за да живея с Тебе.
Но като жертва непорочна приеми ме с любов, пожертвала се за Тебе:
с нейните молитви, като милостив, спаси нашите души.

Кондак

Девства добротами преиспещрена дево, нетленними венци венчалася еси, Марино:
кровми же мученичества обагрена, чудеси просветившися исцелений,
благочестно, мученице, прияла еси почесть победи твоего страдания.



Света Великомъченица Марина, понесла нечовешки мъчения, отдавайки своя живот на християнската вяра, честваме на 17 юли.

В течение на няколко века християните търпели много и нечувани изпитания и страдания, пролята била много кръв. През това велико за вярата време Иисус чрез Светия Дух избра измежду езичниците угодни Богу мъже и жени, за да ги направи благовестници на словото Си и на спасението и да ги прослави. Бог им отвори врата за словото и в езическия свят, за да разгласят Христовата тайна. И те, обхванати от любовта Христова, смело проповядвали Евангелието и покорявали на Словото все повече и повече хора. Една от избраниците на Бога била св. великомъченица Марина.

Марина била дъщеря на езически жрец от Антиохия, живяла през ІІІ век. По това време римската власт жестоко преследвала християните. Някои от тях се криели по пустините и в планините, а мнозина от тях оставали в градовете, където проповядвали и разпространявали Божието слово. От един такъв християнин 12-годишната Марина научила за Господа Иисуса Христа и сърцето й се изпълнило с любов към Него.

Марина не се бояла открито да изповядва името Господне, макар и да знаела, че може да бъде подложена на гонение. Тя се оставила на Бога и очаквала неговата воля.

Когато станала на 16 години, в околностите на града девойката срещнала Олимврий – управител на източните области на империята. Той пристигнал в техния град, за да предаде на съд християните. Марина така поразила управителя с необикновената си красота, че решил да я вземе за жена. Но като влязъл в разговор с нея девойката не скрила и това, че вярва в християнския Бог на християните и, че е посветила живота си на Него. Като чул това Олимврий заповядал на войниците си да хванат Марина и да я водят след него в града, но да не й направят нищо лошо. Така той се надявал лесно да я склони да се отрече от християнската вяра.

На другия ден Марина била изправена пред съда. Олимврий ласкаво й казал: "Виждат боговете, че жаля твоята младост и искам да те спася. Послушай ме, принеси жертва на боговете. Ще ти дам богати дарове и така ще устроя съдбата ти, че ще ти завиждат твоите връстници."
По няколко думи за всеки празник :))) 07.17_sv_marina2
Аз се научих да изповядвам Отца и Сина и Светия дух, едно Божество в Троица, и Нему да принасям хвалебна жертва, - отговорила девойката – Не мога на бездушни идоли да въздавам оная чест, която принадлежи на моя Създател. "

Управителят започнал да увещава девойката ту с примамливи обещания, ту със заплахи, но Марина била непреклонна.

Девойката била подложена на нечовешки мъчения, но подкрепена, чрез Божията сила тя понасяла достойно и търпеливо изтезанията. През ноща докато била в тъмница тя изведнъж видяла над себе си сияещ кръст, който озарил тъмничния мрак и чула думите: "Радвай се, Марино, защото ти победи злобата на врага! Радвай се, защото скоро, като мъдрите девойки, ще влезеш в чертога на твоя Жених, безсмъртния небесен цар!"

Сърцето на Марина се изпълнило с неизказана радост. Тя молела Бога да я удостои със Свето кръщение, та измита чрез него да влезе в небесния чертог. Тези молитвени думи навели управителя на мисълта да удави Светата мъченица и заповядал да му донесат огромна каца с вода. Марина извикала: "Господи Иисусе Христе, Който си счупил оковите на смъртта и ада, милостиво погледни над Твоята рабиня, развържи моите вериги и нека тая вода ми бъде желаното от мен свето кръщение и възраждане на живот вечен! " Едва свършила молитвата си и веригите й се разкъсали, а самата тя била огряна от неизказана светлина. Тогава управителят я осъдил на смърт.

Преди мъченическия си край Марина призовала хората да познаят истинския Бог. В този предсмъртен час тя се удостоила да види Самия Христос, Който я призовал към вечен покой. Тогава Марина навела глава под меча на палача.

[You must be registered and logged in to see this link.]


Последната промяна е направена от Gargabela на Съб 30 Авг - 15:40:41; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото Go down
http://aspasia-gentiana.blogspot.com/
I gor har
taikuri Summer Wine
taikuri Summer Wine
I gor har

Драгоценни камъчета оставих : 167
В този свят съм : nepokylnal
По душа съм : nepoznat
Думите ми в злато са... : 93
Реверанси : 9
Довя ме вятърът тук на : 28.06.2007

По няколко думи за всеки празник :))) Vide
ПисанеЗаглавие: Re: По няколко думи за всеки празник :)))   По няколко думи за всеки празник :))) Icon_minitimeСъб 21 Юли - 21:37:29

Илинден - Св. Пророк Илия - 20 юли
По няколко думи за всеки празник :))) Icon_47
Честит имен ден на Илия, Илияна, Илко, Илка

Свети Илия е юдейски пророк и скитник-аскет, живял по времето на израелския цар Ахав и царица Йезавел, които се кланяли на езическия бог Ваал. Той предрича на царя-езичник страхотна суша, с която Господ ще го накаже за греховете му. Сбъдва се пророчеството на светеца и суша мъчи народа три години и половина. Едва тогава Господ се смилява и изпраща своя пророк да извести края на бедствието.

Пророк Илия успял да обърне мнозина в правата вяра, но владетелите и по-голямата част от народа тънели в безчестие. Огорчен, но несломен, той продължил заедно с ученика си Елисей да обикаля сред хората и да ги поучава. Св. Илия се почита от всички християни като най-големия библейски пророк и заедно с Моисей за един от двамата най-велики старозаветни мъже.

Житието на пророка представя как при смъртта му огнена колесница с огнени коне го отнесла с вихър на небето. Същия образ рисува и иконографията - св. Илия е в позлатена небесна колесница, теглена от четири бели коня. В християнизираните митологични представи, отразени и в песенната традиция, при подялбата на света на св. Илия се паднали “летни гръмотевици, летни трескавици”; св. Илия е господар на летните небесни стихии гръм и градушка; св. Илия ходи по небето със златна колесница и преследва ламята, която пасе житата; светкавиците са огнени стремена, които хвърля по ламята, или огънят, който излиза от ноздрите и изпод копитата на конете му, той дава дъжда и росата.

Наричат го Гръмовник, Гръмоломник, Гръмодел. Св. Илия е силен, властен и сърдлив, затова сестра му никога не казва на светеца кога е неговият празник - ако знае, би сторил чудеса на този ден. Илинден се тачи като ден на най-важния светец градушкар. Спазва се строго забраната за работа. В негова чест се коли курбан от най-стария петел и се изпича погача за св. Илия. Трапезата се кади от най-възрастния член на семейството. На този ден се организират и общоселски сборове с жертвоприношение на мъжко животно - овен или вол. Общоселската трапеза се нарежда извън землището на високо място или под вековни дъбови дървета.

Илинден е еснафски празник на кожари, кожухари, самарджии и керемидари.

Св. Илия е своеобразен наследник на езическите богове на гръмотевицата и дъжда Зевс, Перун, Тангра, Тор, като древните езически представи се приспособяват постепенно към култа на християнския светец.

Илинден се отбелязва с общоселски курбан – коли се бик, теле или овца. В семействата с именник се коли петел и се прави яхния ( телешки гърди, пълнени със зеленчуци, телешки пържоли} ), пече се обреден хляб и децата се гощават със сладки.
Върнете се в началото Go down
Gentiana
Dark Gothic Queen
Dark Gothic Queen
Gentiana

Аз съм : Female
От Запад : Scorpio Драгоценни камъчета оставих : 6401
Събраха се години : 149
След първия дъх на : 02.11.1874
В този свят съм : КралицатА
По душа съм : Нощна пеперудА
Думите ми в злато са... : 6593
Реверанси : 207
Довя ме вятърът тук на : 28.06.2007

По няколко думи за всеки празник :))) Vide
ПисанеЗаглавие: Re: По няколко думи за всеки празник :)))   По няколко думи за всеки празник :))) Icon_minitimeВто 28 Авг - 14:38:14

Ихххх, колко съм сериознаааа... vergessen
и все пак с известно закъснение продължавам -

Успение Богородично
15.август.
По няколко думи за всеки празник :))) 20070815113331_89271


Днес е църковният празник Успение на Пресвета Богородица, който е един от 12-те големи християнски празника, честван и от православни, и от католици.


Според Светото писание, това е денят, в който Божията майка, на 64-годишна възраст, напуска земния живот и отива при сина си. Три дни преди смъртта Архангел Гавраил й съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Последното й желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим.


Три дни след това сам Исус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й.


Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: "Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни."


В памет на явяването й пред апостолите, църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави "въздигане на хляба".


Според народната традиция, празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рождението на Христовата майка. На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми.


На този ден правят родови срещи, свързани с жертвоприношение - курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с порфорен орнамент, пиле каша, тиганици, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде.


Вярващите даряват на църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, кърпа и пари.


На този ден празнуват всички, които носят благословеното име Мария.


Последната промяна е направена от на Нед 14 Окт - 2:25:57; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото Go down
http://aspasia-gentiana.blogspot.com/
Gentiana
Dark Gothic Queen
Dark Gothic Queen
Gentiana

Аз съм : Female
От Запад : Scorpio Драгоценни камъчета оставих : 6401
Събраха се години : 149
След първия дъх на : 02.11.1874
В този свят съм : КралицатА
По душа съм : Нощна пеперудА
Думите ми в злато са... : 6593
Реверанси : 207
Довя ме вятърът тук на : 28.06.2007

По няколко думи за всеки празник :))) Vide
ПисанеЗаглавие: Re: По няколко думи за всеки празник :)))   По няколко думи за всеки празник :))) Icon_minitimeНед 14 Окт - 2:24:33

май прескочих целия септември :uuups:
но пък днес е Петковден По няколко думи за всеки празник :))) 650269930
така че честито на всички носещи името на света Петка! good

Света Петка, наречена още Параскева (на гръцки Αγία Παρασκευή, Агия Параскеви), е българска светица, живяла през 11 век.
По няколко думи за всеки празник :))) 160px-Stpetka

Житие

Родителите на Света Петка били заможни българи от град Епиват в Тракия, на Мраморно море. Тя имала брат, който станал монах и стигнал до архиерейски сан. След смъртта на родителите си тя раздала имуществото си на бедните и се заселила при храма „Покров Богородичен“ в Константинопол. Там прекарала пет години в пост и молитва. После отишла в Палестина, поклонила се на гроба Господен и се заселила в Йорданската пустиня. Тук тя търпяла и пек и студ, хранела се само с трева след залез слънце и доживяла до старини. Следвайки видение, тя се завърнала в отечеството си, за да предаде тялото си на земята, а душата си на Господа. Минала през Константинопол. В Епиват не заварила жив никого от роднините си и заживяла като странница при храма „Св. Апостоли“. Отдала се всецяло на молитва и след две години починала.

След кончината й започват да се случват чудеса. Който се докоснел до нетленните й останки, ако бил болен, оздравявал, проглеждали дори слепи. Когато цар Иван Асен II чува за чудесата, той изпраща преславския владика да пренесе мощите й във Велико Търново, където е построена църква с нейното име. Днес мощите на Св. Петка Българска се намират в град Яш, Румъния, и са дълбоко почитани от много вярващи. Празникът ѝ е на 14 октомври.
Върнете се в началото Go down
http://aspasia-gentiana.blogspot.com/
Gentiana
Dark Gothic Queen
Dark Gothic Queen
Gentiana

Аз съм : Female
От Запад : Scorpio Драгоценни камъчета оставих : 6401
Събраха се години : 149
След първия дъх на : 02.11.1874
В този свят съм : КралицатА
По душа съм : Нощна пеперудА
Думите ми в злато са... : 6593
Реверанси : 207
Довя ме вятърът тук на : 28.06.2007

По няколко думи за всеки празник :))) Vide
ПисанеЗаглавие: Re: По няколко думи за всеки празник :)))   По няколко думи за всеки празник :))) Icon_minitimeНед 14 Окт - 4:24:58

и още ...

Петковден

Празникът е известен още като Зимен Петковден, Св. Параскева- ПЕТКА. Отбелязва се на 14 Октомври. Зимният Петковден е не само празник в чест на светицата- закрилница на децата, но и поставя началото на зимните семейни служби, посветени на покровителя-патрон на семейството. От този ден започва периодът на годежите и сватбите.
Петковден бележи края на стопанските работи- есенната сеитба, прибирането на реколтата. Освобождават се овчарите и започва оплождането на домашния добитък. Затова празникът е и на овчарите, а жените раздават питки за здравето на животните.
От Петковден до Димитровден (26 Октомври) се забраняват домашната работа с вълна, кроенето, шиенето. Вярва се, че ако човек носи дрехи скроени през този период, ще се разболее, а след смъртта си ще се превърне във вампир. В някои краища образът на Св. Петка е представен като змия за онези жени, които не спазват забраните за работа.
На зимната Св. Петка на много места в България правят т.нар. “семейна служба” в чест на стопанина-закрилник на къщата. Месят се обредни хлябове, като най- големия се назовава на Св. Петка. Свещеник ръси светена вода в къщата, прекадява хляба, а цялото семейство трикратно се покланя пред този хляб. Правят се събори с курбан от ялово животно и хората сядат на трапезата заедно. Устройват се тържества с песни и хора; на някои места тези празници се наричат “сгледни”, защото на тях се избират съпруги.
Тържествено на този ден празнуват и именниците.
Зимният Петковден е обвързан с обредните практики на предхождащите го Господня църква и Кокоша църква. Символно той изразява преход към зимата и носи белезите на древните женски аграрни култове. Елементи от тях се пренасят върху честването на Св. Параскева- Петка- обща тенденция и за останалите светци и великомъченици от християнския пантеон. Култът към светицата обединява разнородни представи: свързва се с домашната работа (забраните), покровителството на брака, децата и плодовитостта (сватбите, житната жертва). В народните схващания светицата се смесва и с духа-покровител на къщата и семейството. В празника Св. Петка има “пастирски” елементи, защото светицата закриля раждането и плодовитостта на животните. Чисто паганистични обредни практики са и жертвоприношенията на животни в чест на светицата, които обаче са “санкционирани” от християнството: животното се коли в църковния двор, а курбанът и трапезата се прекадяват от свещеника.
В традицията Св. Петка често се представя и като мъж- Петко, който е водач на светците и заедно със Св. Димитър повежда хората към зимата. Тази двойнствена природа на светицата би могла да ни отведе към древната андрогинност на човека и неговото битие.
Върнете се в началото Go down
http://aspasia-gentiana.blogspot.com/
Деандра
инфанта Утринна роса-МИС ПРОЛЕТ
инфанта Утринна роса-МИС ПРОЛЕТ
Деандра

Аз съм : Female
От Запад : Aquarius на Изток : Dog
Драгоценни камъчета оставих : 373
Събраха се години : 42
След първия дъх на : 11.02.1982
В този свят съм : тайната любов на лорд Боримир
По душа съм : the last priestess Subria
Думите ми в злато са... : 333
Реверанси : 23
Довя ме вятърът тук на : 16.09.2007

По няколко думи за всеки празник :))) Vide
ПисанеЗаглавие: Re: По няколко думи за всеки празник :)))   По няколко думи за всеки празник :))) Icon_minitimeНед 14 Окт - 15:54:07

Житие на преподобната наша майка Параскева - Петка Епиватска
По няколко думи за всеки празник :))) PETKA
Преподобна Параскева, което се превежда Петка, се роди в град Епиват, който се намира на брега на Мраморното море, от благочестиви родители, които неотклонно живееха според Божиите заповеди и украсяваха живота си с милостиня и благотворителност. След като родиха тази чиста Христова гълъбица и добре я възпитаха в същите нрави по Божия закон, те се преселиха в небесните обители, а оставиха за свои наследници Параскева и нейния брат Евтимий, който после стана епископ на град Мадит и извърши там много чудеса, а мощите му подир смъртта източиха извор от миро и раздават изцеление на всички, които прибягват към тях с вяра.
Преподобната, като изпрати добре своите родители при Бога, възревнува усърдно живота на светците, поради което изнуряваше тялото си с пост и бдения, страдания и лежане на земята. А после съвсем пламна от божествено желание и не изтърпя дълго да остава в този суетен свят, но остави всичко и потъна в пустинята, гдето водеше безплътно равноангелно житие. Подражавайки на боговидеца Илия и на Кръстителя Йоан, се хранеше само с пустинни билки, страдаше от студ и зной, но погледът й беше обърнат само към Оногова, Който може да спаси от малодушие и буря смирените по сърце.
Прекарвайки времето си в тия упражнения, лукавият дявол завиждаше на нейния добродетелен живот и се стремеше да я изкушава с фантазии и да я плаши с привидения, като се претворяваше много пъти в разни зверове, за да постави спънки на нейния път. Обаче смелата Параскева си беше поставила Всевишния за свое прибежище и прогонваше враговете с помощта на честния кръст. Такъв мъжки разум придоби женската природа, че разоряваше бързо всичките козни на врага като някаква паяжина и като Давид всеки ден поваляше мисления Голиат, побеждавайки дявола. И така се подвизаваше против естеството и така украси душата си с добродетели, че и над нея се изпълни пророческото слово: „ще пожелае царят твоята красота". И така чрез деянието намери възход във видението, като украсяваше живота си словом и делом. И прекара доста години в пустинята.
Но една нощ, вдадена в молитва както обикновено и вдигнала умилено ръце към небето, видя в божествено видение светъл ангел като юноша, който дойде при нея и каза така: „Остави пустинята и се върни в родния си край, защото там трябва да върнеш тялото си на земята, а душата да преведеш в невеществените селения!" Като поразсъди, тя разбра, че видението е божествено, и хем се радваше за разлъката с тялото, хем скърбеше, че трябва да остави пустинята, защото нищо друго така не очиства душата и не я довежда до Божия образ, както пустинята и безмълвието. Но против волята си остави пустинята, върна се в света, пристигна в Цариград, влезе в прекрасния храм „Света София" и какво не прави: извърши много поклони, проля сълзи, принесе сърдечни стенания, а като си спомнеше живота в пустинята, люта печал я измъчваше. И както трудолюбива пчела обикаля всички пролетни цветя, така и тя обиколи всички тамошни свети места.
След това се отправя към своя роден край. Пристигна в Епиват, прекара там известно време, като прибавяше трудове към трудовете и страдания към страданията, украсяваше себе си с пост и бдения и винаги беседваше една с единия Бог в молитва. После, като разбра за своето заминаване оттук, веднага се обърна към Бога с молитва, обливаше лицето си със сълзи и казваше: „Човеколюбче Владико, да не ме презреш мене, Твоята бедна рабиня, която остави всичко заради Твоето пресвето име и Те последва! И сега, прещедри Господи, заповядай на мирен ангел да приеме моята бедна душа, за да не ми пречат на възхода нечистите лукави демони! Но ме сподоби дръзновено да застана пред Твоя страшен престол, защото си благословен във вечни векове! Амин!" И така предаде блажената си душа в Божии ръце, а тялото й някои христолюбци положиха в гроб, защото тя не каза за себе си никому, коя и откъде беше, а като непозната чужденка прекара в своя роден град до деня на своето заминаване при Господа.
Такива са подвизите и духовните борби на нашата преподобна майка Параскева, която се подвизава на земята малко време, но получи голяма слава на небесата. А Бог не презря дълго Своята рабиня да лежи така забравена и тление да разложи нейното непорочно тяло, но яви на света нейните свети мощи по следния начин... Там наблизо безмълвстваше един стълпник и внимаваше в Бога. Но случи се някакъв човек тежко да заболее на един кораб и да умре, и да го захвърлят там някъде. От трупа му започна да излиза нетърпима смрад, така че никой не можеше да мине по оня път или да наближи нататък. Стълпникьт също не можа да изтърпи, затова бе принуден да слезе и да помоли някои хора да изкопаят дълбок ров и да заровят в него смърдящия труп. Те с усърдие приеха заповедта, но когато задълбаха рова, намериха нетленно тяло в земята.
Удивиха се на това чудо, но понеже бяха неопитни, пренебрегнаха станалото като незначителна работа, захвърлиха там зловонния труп и заедно с нетленното тяло ги засипаха с пръст. Като си отидоха по домовете, разказваха на всички видяното чудо. А един от тях, на име Георги, човек благоговеен и христолюбив, през вечерните часове в своя дом си правеше молитвата към Бога за всички свои близки, както имаше обичай. Но на разсъмване го обзе сън, струваше му се, че вижда някаква царица, седнала на пресветъл престол и обкръжена от голямо множество светли войници. Като ги видя христолюбецът, обхвана го страх и веднага се хвърли на земята, понеже не можеше дръзновено да гледа тяхната светлост и красота. Но един от светлите го хвана за ръката, издигна го и рече: „Георги, защо така презряхте тялото на преподобна Параскева? Скоро го вземете и положете в светъл ковчег, защото Царят пожела нейната красота и поиска да я прослави на земята!" Също така и светлата царица му рече: „Скоро вземете моите мощи и ги положете на почетно място, защото не мога повече да търпя лошата смрад на онова тяло! Защото и аз съм човек, преминала през майчина утроба, а родното ми място е Епиват, където сега живеете вие." Същата нощ и една от благоговейните жени, на име Евфимия, имаше подобно видение. Сутринта двамата подробно разказваха на другите своите видения. Като чуха, всички се спуснаха към гроба, взеха нетленните мощи на преподобната, със свещи и кадила радостно ги положиха в църквата „Свети Апостоли", дето лежаха и извършиха много знамения. И не само в оня край, но и по всичките околни страни бяха известни нейните чудеса, защото всички недъгави и бесновати от околността пристъпваха с вяра и получаваха изцеления.
След като мина доста време и скиптърът на византийската империя изнемогна, тогава по Божие допущение я завладяха римляните, които божественото Писание нарича „железен жезъл". Като превзеха Цариград, заграбиха безсрамно всичките свещени съсъди и честните мощи на светците, цялата църковна утвар, всички царски имения, и с една дума - цялата красота на оня град, и ги изпратиха в Рим.
В същото време българският цар, благочестивият Иван Асен, синът на стария Асен, здраво държеше благочестието, и без да се плаши от техния лай, а напротив - като намери благоприятно време, храбро връхлетя върху завоеванията на злочестивите и отне цяла Македония, Серес с цялата Света Гора Атонска, славния Солун с Тесалия, също така и Три вали, и Далмация, наречена Албанска държава, чак до Драч, в които благочестиво постави митрополити и епископи, както неговите светли хрисовули в славната Лавра на Света Гора и в Протата свидетелствуват ясно. И не се задоволи само с това, ами здраво и мъжествено покори и завладя всичко чак до Цариград, пък воюва и срещу самия Цариград и принуди франките в него да му плащат данък. Така покорявайки и завладявайки, стигна и до него славата на преподобната, която посрещна с удоволствие. Разпали се сърцето му, и както елен жадува за водни извори, така желаеше да се наслади на нетленното съкровище на ковчега със свещените мощи на преподобната, защото навсякъде просия с чудесата си, навсякъде разпростря благодатните си лъчи и всичките земни краища озари. Благочестивият цар намери благоприятно време, намисли хубава и благоугодна идея, полезна и достойна за похвала: изпрати при франките в Цариград да поискат не сребро или злато, нито бисери и скъпоценни камъни, ами всехвалния ковчег на преподобната. И какво можеше да бъде за него по-любезно от тялото на преподобната? Той това си имаше на ум постоянно, щото ако му поискат и половината царство, всичко би бил готов да даде - било имоти, било злато и сребро, било бисери и скъпоценни камъни - само да получи желаното съкровище. Като чуха това франките, веднага се оказаха готови да изпълнят молбата му и с голямо усърдие и незабавно го послушаха,както и във всичко го слушаха. Те заповядаха да получи желаното и много други неща му изпратиха, за да бъдат в мир с него, като обещаваха и душите си да му дадат. Самодържецът като чу това, струваше му се да лети по небето и не знаеше къде да се дене от голяма радост. Тогава веднага изпрати митрополита на Великия Преслав, преосвещения Марко, да пренесе с много почести тялото на преподобната от Епиват в славния град Търново. А той побърза да отиде там, нареди всичко за тържеството, взе почтително светите мощи, скоро тръгна за родината си, като отправяше хвала на Бога и преподобната. А след като премина пределите на франките и навлезе в българската страна, всички околни се стичаха и препращаха ковчега на преподобната към славния царски град Търново със свещи, кадила и благоухания. Благочестивият цар Иван Асен като узна, че светата е вече близко, излезе от града да я посрещне с майка си, царица Елена, със своята царица Анна и с всичките си велможи, а с тях и всечестния патриарх Иоаким с целия църковен клир и с безчислено множество народ. И царят, и всички с него, отидоха на четири поприща от града с голяма почит да посрещнат преподобната, която прегръщаха с ръце, душа и сърце, и с любов целуваха. И като я донесоха, положиха я в дворцовата църква, гдето и досега лежи, като раздава изцеления на всички, които пристъпват към нейния славен ковчег с вяра и любов. Това пренасяне мощите на преподобната наша майка Параскева беше извършено в 1238 г. след Рождество Христово.
Върнете се в началото Go down
http://damnrzalasit.blogspot.com/
Деандра
инфанта Утринна роса-МИС ПРОЛЕТ
инфанта Утринна роса-МИС ПРОЛЕТ
Деандра

Аз съм : Female
От Запад : Aquarius на Изток : Dog
Драгоценни камъчета оставих : 373
Събраха се години : 42
След първия дъх на : 11.02.1982
В този свят съм : тайната любов на лорд Боримир
По душа съм : the last priestess Subria
Думите ми в злато са... : 333
Реверанси : 23
Довя ме вятърът тук на : 16.09.2007

По няколко думи за всеки празник :))) Vide
ПисанеЗаглавие: Re: По няколко думи за всеки празник :)))   По няколко думи за всеки празник :))) Icon_minitimeНед 14 Окт - 15:54:59

След много години, когато българският цар не се надяваше, а целият народ се наслаждаваше на мир и благочестието растеше по молитвите на тази преподобна майка, изначалният враг на мира повдигна буря и въоръжи турския варварски цар против славния град Търново, който дойде и завоюва всички български предели. Като се опълчи срещу чудния град, беше в недоумение как да го превземе, защото гледаше естествената укрепеност на мястото: затворено от стръмни планини и високи хълмове, укрепено с големи стени, а отвътре тройно утвърдено с многоценните мощи на преподобната. Ако би могъл и да направи нещо на стените, то спрямо крепостта на преподобната би могъл да успее така, както сеното срещу огъня. Но, о горчива повест, грехът превъзмогна, градът беше предаден в 1393 г. в ръцете на оня, който никога не се надяваше да получи това! И още по-нататък? Ако ви представя подробно с писанието си онова, което се вършеше тогава, ще ви натъжа и разплача. Но заради тържествеността на деня премълчавам повестта си.
Когато всичко скъпоценно в града беше донесено пред лицето на турския цар, донесено беше и пречестното тяло на преподобната, съблечено от многоценните одеяния, и облечено в малки и евтини одежди. Срацимир, царят на град Бдин (Видин) на река Дунав, го изпроси и варваринът го изпрати там, след като преподобната бе прекарала в град Търново 155 години. Но унгарският крал със своите сили премина Дунава, превзе град Бдин (Видин) и стигна до Никопол. Тогава варварският началник остави Византия, която жестоко нападаше, и се опълчи срещу унгарците. Като стана сражението, той окончателно ги победи и една голяма част от унгарското войнство се издави в реката. И така, украсен с бляскава победа, измаилтянинът нападна град Бдин (Видин), а цар Срацимир, който безбоязнено беше излязъл пред него поради обещанията, които му беше изпратил, вързан изпрати в град Бруса, като заграби безчислените му богатства и ги присъедини към своите.
По това време дойде на свиждане с турския цар благочестивата сръбска княгиня Милица, съпруга на вечнопаметния княз свети Лазар, с двамата си благочестиви сина деспот Стефан и Вълко и със съпругата на великия и храбър деспот Углеш, на име Евфимия, украсена с постничество и добродетел, превъзхождаща мнозина с мъдростта и остроумието си. Всички те заедно имаха дръзновение пред царя, затова не просеха да им даде града и неговите околности, нито някакви тленни имения, но обзети от силна любов, просеха нетленните мощи на тази преподобна майка. А той се надсмя и рече: „Защо не просите нещо друго, имения с голяма стойност, ами само сухи и неподвижни кости?" Но те му отговориха: „Ако искаш всичките наши имения да ти разменим за желаните мощи, ние сме готови да ти ги предложим!" Той похвали усърдието им и им предаде желаното. А те прегръщаха с ръце, целуваха, прилагаха очи, душа и сърце към нея, проливаха сълзи от радост и не можеха достатъчно да се насладят на този източник на Божия благодат. Като я обвиха в златни одеяния с многоценни аромати, я отнесоха в своята страна с много почести, като се наслаждаваха и веселяха, придобили такова съкровище, за което светът не беше достоен. И я положиха в църквата, която беше в двореца им. Прочее, достохвалната майка имаше това пренасяне на мощите в 1396 г., след като пролежаха в град Бдин само 3 години, понеже Бог промислително го направи, та и западните страни да се осветят и да се назидаят към по-добро.
Минаха много години. Християните все повече отслабваха, а измаилтяните все повече се засилваха. След България турците завоюваха цяла Босна и Сърбия без Белград. После и Цариград падна в техни ръце през 1453 г. А когато се възцари султан Сюлейман Великолепни (1520-1566), който беше много мъжествен и храбър и превъзхождаше всички султани преди себе си и след себе си по мъдрост и възпитание, а освен това и към християните имаше хубаво благоволение, веднага след възцаряването си в 1521 г. вдигна война против унгарците и завоюва Белград и други градове и страни. Чу и за мощите на преподобната Параскева, сам разпитваше за станалите чудеса, защото нейният свещен ковчег и там извърши много божествени знамения, така че те не бяха скрити и от агарянския цар, а напротив - заинтересуваха го сам да разпитва. Като чу от някои, че стават благодатни дарования на християните благодарение на божествената сила и действие на преподобната, той ги изпрати от Белград в Цариград и ги положи в патриаршията при храма на Всеблажената след като светите мощи прекараха в Сърбия 125 години.
Но като изминаха други 120 години, през 1641 г. Цариградската патриаршия изпадна в голяма оскъдица и дългове поради големите данъци, които злочестивите агаряни събираха от нея. Тогава й помогна Молдо-Влахийският княз Василий Воевод. Според разказа на преподобния Никодим Светогорец (tl809 г.), князът дал на Цариградския патриарх Партений (Старши) доста злато, а патриархът в отговор на неговата молба му отстъпил мощите на преподобната, които нощем и тайно били спуснати по стената на фенер към морето и оттам с кораб били отнесени във Влашко, в град Яш, и положени в църквата „Три светители". А според Димитрий Кантемир, който само 46 години след пренасянето (1687) дошъл в Цариград и живял там 23 години, князът дал на патриарха 260 кесии злато за мощите. Но понеже според Корана на агаряните не се позволява мъртви тела да се пренасят по-далеч от три поприща, князът трябвало да даде и на турския капуджибаши други 300 кесии, за да изходатайствува разрешение от султана за пренасяне мощите на преподобната майка Параскева - Петка от Цариград в Молдо-Влахия. Те били поставени в църквата „Три светители" в град Яш, където на стената - по свидетелството на епископ Мелхиседек - пренасянето било описано подробно, но този надпис бил заличен при един ремонт на храма през 1884 г. Сега светите мощи почиват в църквата „Сретение Господне" на същия град, правят големи чудеса и ползват със своята благодат благочестивия православен румънски народ вече 330 години. Заради молитвите на преподобна Параскева - Петка, Христе Боже, дай мир на света и на Твоята православна Църква! Дай да се спасят душите на всички, които с вяра и любов почитат нейната света памет! Амин!

Информационна Агенция "Фокус" © 1999-2007
Върнете се в началото Go down
http://damnrzalasit.blogspot.com/
Деандра
инфанта Утринна роса-МИС ПРОЛЕТ
инфанта Утринна роса-МИС ПРОЛЕТ
Деандра

Аз съм : Female
От Запад : Aquarius на Изток : Dog
Драгоценни камъчета оставих : 373
Събраха се години : 42
След първия дъх на : 11.02.1982
В този свят съм : тайната любов на лорд Боримир
По душа съм : the last priestess Subria
Думите ми в злато са... : 333
Реверанси : 23
Довя ме вятърът тук на : 16.09.2007

По няколко думи за всеки празник :))) Vide
ПисанеЗаглавие: Re: По няколко думи за всеки празник :)))   По няколко думи за всеки празник :))) Icon_minitimeСря 21 Ное - 9:23:22

Никак не сме последователни, ноооо...
8 ноември е Архангеловден и празник на българската полиция
Свети Архангел Михаил е покровител и на българската полиция
Bulgarian Post
08.11.2007 г.
По няколко думи за всеки празник :))) Arhmihail
Българската православна църква чества Архангеловден на 8 ноември. Той е най-големият есенен празник след Димитровден. Свети Архангел Михаил символизира тържеството на доброто, светлината и справедливостта. Той е покровител на мъртвите. На този ден своя празник отбелязва и българската полиция.

Светата Провославна църква чества Събор на Свети Архангел Михаил (Архангеловден). На този ден се почита Денят на Светите Ангели и на Архангел Михаил, вожд на небесните сили в борбата им срещу духовете на мрака и злото.

Архангеловден е смятан за най-големия есенен празник след Димитровден в църковните и народните традиции на българите. Православната църква определя Свети Михаил като един от седемте първенствуващи ангели, които винаги стоят пред престола на Господа. Според религията той представя Божието слово, носител е на Божиите тайни, лечител на недъзите, просветител на душите и молител и застъпник пред Бога.

Светецът символизира тържеството на доброто, светлината и справедливостта. В църковната иконография е изобразен с копие в ръка, тъпчещ с краката си дявола.

В българската народна традиция Архангеловден се свързва с почитта към мъртвите и душата на човека. На Свети Архангел Михаил се е паднала задачата да отделя душата на човека от тялото. Той е покровител на мъртвите, а денят му е свързан с почитта към тях. В съботата преди празника винаги е голяма Задушница, наречена Архангелова.

Във всички епархии на Българската православна църква на този ден се отслужват празнични Свети Литургии и водосвети в чест на водача на небесното войнство.

По традиция на Архангеловден българите правят курбан. Обикновено се жертва мъжко животно - овен или шиле, чиито глава и крайници се варят цели и след това се кадят с тамян. Жените приготвят и раздават помежду си специални обредни хлябове, наричани "Рангелов" или "Господьов хляб", "Боговица", "Света Петка", "Рангелово блюдо".

На този ден имен ден празнуват: Ангел, Ангелина, Михаил, Михаила, Гавраил, Радка, Радко, Рангел, Райчо, Райна, Огнян, Пламен, Емилия, Емил, Милен.

Свети Архангел Михаил е покровител и на българската полиция. На този ден полицията отбелязва 128-годишнината от създаването си.
Върнете се в началото Go down
http://damnrzalasit.blogspot.com/
Деандра
инфанта Утринна роса-МИС ПРОЛЕТ
инфанта Утринна роса-МИС ПРОЛЕТ
Деандра

Аз съм : Female
От Запад : Aquarius на Изток : Dog
Драгоценни камъчета оставих : 373
Събраха се години : 42
След първия дъх на : 11.02.1982
В този свят съм : тайната любов на лорд Боримир
По душа съм : the last priestess Subria
Думите ми в злато са... : 333
Реверанси : 23
Довя ме вятърът тук на : 16.09.2007

По няколко думи за всеки празник :))) Vide
ПисанеЗаглавие: Re: По няколко думи за всеки празник :)))   По няколко думи за всеки празник :))) Icon_minitimeСря 21 Ное - 9:28:37

21.11. Православната църква отбелязва Въведение Богородично
На този ден Света Богородица е въведена в Йерусалимския храм

По няколко думи за всеки празник :))) 11.21_Vavedenie_Bogorodichno
21.11.2007 г.

Българската православна църква отбелязва на 21 ноември Въведение Богородично. Празникът е смятан и за Ден на християнското семейство и християнската младеж и заради това църквата препоръчва на родителите да заведат децата си в храма. Според народните предания, днес се гадае какво ще бъде времето през цялата година.

На 21 ноември християнският свят отбелязва празника Въведение Богородично. С решение на Светия Синод на Българската православна църква от 1929 г. у нас празникът се чества и като Ден на християнското семейство и на православната християнска учаща се младеж.

Първоначалният замисъл е бил това да е ден за християнизиране, за общение с Христа и Църквата Му. Преди време денят бил неучебен и започвал със Света Литургия, на която учениците се причастявали. В Константинополската църква празникът е въведен през VІІ век от патриарх Терасий, а в Римокатолическата църква - от папа Григорий Единайсети през 1374 г.

Според Светото писание на този ден на 3-годишна възраст Божията Майка била въведена в Йерусалимския храм от родителите си Св. Йоаким и Анна. Пресветата Дева била поставена на първото стъпало пред храмовия вход и за почуда на всички присъстващи, неподдържана от никого тя изкачила свободно 15-те стъпала и се спряла на най-горното. А първосвещеник Захария, бащата на св. Иоан Кръстител, по внушение от Светия Дух въвел Дева Мария в Светая Светих, където иначе влизал само веднъж в годината първосвещеникът.

Според преданието Богородица била обречена от родителите си на Бога още преди рождението си.

Веднъж въведена в Светая Светих, Божията Майка се възпитавала в любов към Бога и достигнала такова съвършенство в добродетелите, че била удостоена да стане Богородица, тоест самата тя да бъде пречист дом за Божието Слово, въплътило се и станало Човек.

На Въведение Богородично Българската православна църква е избрала празника за Ден на християнското семейство. Църквата препоръчва родителите да водят децата си на богослужение, да им разказват за вярата и библейските събития и така да ги възпитават в християнски дух.

По това какво е времето на днешния ден народът гадае какво ще е то през цялата следваща година. Ако е топло и слънчево - зимата ще е люта, лятото ще е сухо, а плодородието слабо. Ако вали дъжд или сняг, зимата ще е снежна, лятото - дъждовно, а реколтата - богата.
Върнете се в началото Go down
http://damnrzalasit.blogspot.com/
Деандра
инфанта Утринна роса-МИС ПРОЛЕТ
инфанта Утринна роса-МИС ПРОЛЕТ
Деандра

Аз съм : Female
От Запад : Aquarius на Изток : Dog
Драгоценни камъчета оставих : 373
Събраха се години : 42
След първия дъх на : 11.02.1982
В този свят съм : тайната любов на лорд Боримир
По душа съм : the last priestess Subria
Думите ми в злато са... : 333
Реверанси : 23
Довя ме вятърът тук на : 16.09.2007

По няколко думи за всеки празник :))) Vide
ПисанеЗаглавие: Re: По няколко думи за всеки празник :)))   По няколко думи за всеки празник :))) Icon_minitimeСъб 24 Ное - 15:35:35

Още празници през ноември ...



10 ноември - Св. Апостоли Ераст, Олимп, Родион и др.
Св. Апостоли Ераст, Олимп, Родион и др.



11 ноември - Мчц-и Мина, Виктор и Викентий [b]Преп. Теодор Студит; Мчц-а Стефанида.
Мчц-и Св. Мина, Виктор и Викентий; Преп. Теодор Студит; Мчц-а Стефанида.
Именници: Минчо, Мина, Минка; Виктор, Виктория; Викентий. Свети Мина e известен като чудодеен лечител и прочут със смелостта си воин; cмята се за патрон и покровител на всички народни лечители, знахари, войни, както и на хората, поели на дълъг път.


11 (или 14) ноември - МРАТИНЯК/МАРТИНЦИ (Св. Ап. Филип; Св. Благов, цар Управда – Юстиниан)
Именници: Минчо, Минка, Филип. Обичайно празнуван на 14 ноември, в народната митология Мратиняка е зъл, черен дух с перушина и големи зелени очи, който мори кокошките. Всяка стопанка на този ден трябва да заколи черно петле на къщния праг, като кръвна жертва за умилостивяване на Мратиняка.


13 ноември - КОЛЕДНИ ЗАГОВЕЗНИ (преди Коледните пости)
Като мине Голямата Задушница и Архангеловден, идват и `Коледните заговелки` - тъй се нарича денят преди да се започне постенето, когато за последно се яде блажно. За Коледните заговезни се коли голяма кокошка, която се готви с кисело зеле. Приготвят се и пълнени чушки с боб и много мазнина. Точи се и вита баница с тиква - тиквеник с много орехи.


ВЪЛЧИ ПРАЗНИЦИ (Мратинци) - 14-21 ноември
ВЪЛЧИ ПРАЗНИЦИ (Мратинци)
- Някога траките са почитали вълка като водач-главатар на воинска дружина, воин, който е нарушил обичаите и е станал предводител - цар, на разбойници. Ето защо у него все пак е останало нещо слънчево — царско макар и с обратен знак. Вълчето име носят хора, местности и селища.


На 15 ноември започва Рождественският пост. Той е въведен в Църквата по-късно от Великия пост и е свързан с празника на Рождението на Спасителя. На Запад първи започнали да честват Рождество Христово (около 350 г.), а на Изток честването на Рождество Христово било въведено от св. Григорий Богослов през 380 г., в Антиохия през 375 г., в Александрия през 432 г. от св. Кирил Александрийски, а в Йерусалим при патриарх Ювеналий (V век). Дните, в които това събитие било отбелязвано, се различавали в поместните църкви - на Запад го чествали на 25 декември, в Антиохия на 4 януари, в Александрия на 18 или 19 април или на 29 май. Малоазийските църкви празнували на 6 или 10 януари. Едва в края на IV в. и началото на V в. празнуването сравнително се уеднаквило и всички църкви с изключение на Арменската започнали да го празнуват на 25 декември.


16 ноември - Св. Ап. и Eв.Матей
Именници: Матей. Евангелист Матей, който носил и името Левий (Леви Матей), бил в числото на 12-те Христови Апостоли. Пишейки своето Евангелие за евреите, св. Матей си поставя за главна цел да им докаже, че Иисус Христос е именно онзи Месия, за когото предсказвали старозаветните пророци; че старозаветното откровение, затъмнено от книжниците и фарисеите, само в християнството се изяснява и възприема своя най-съвършен смисъл.

Въведение на Божията Майка в храма
На 21 ноември Българската православна църква отбелязва един от големите Богородични празници – Въведение на Божията Майка в храма, честван и като Ден на християнската младеж и семейство. Най-ранното известие за този празник в древната Църква е от края на І век. През VІІ век патриарх Тарасий го въвежда в Константинополската църква, а в Римокатолическата е установен от папа Григорий ХІ и за първи път е празнуван през 1374 година.


23 ноември - Св. княз Александър Невски
Именници: Александър, Александра, Сашо, Сашка, Цанко (името „Александър” е от старогръцки произход и означава „защитник на мъжете`). На 23 ноември православната църква чества деня на Св. благоверен княз Александър Невски (1220 - 1263). Роден през 1220 година, живял по времето, когато руските земи били под татарско владичество, Св. Александър бил княз на Новгородската област.


24 ноември - Света Катерина (Вмчц-а Екатерина; Вмчк Меркурий)
Именници: Екатерина, Катерина, Катя. В голяма част от страната празникът е в чест на болестта шарка и на болестта бяс. Този ден също е и на света Екатерина, покровителка на майките. Жените приготвят пресни питки и намазани с мед ги раздават на близките хора - за предпазване от шарката, за здраве, благополучие и в чест на света Катерина.
Върнете се в началото Go down
http://damnrzalasit.blogspot.com/
Деандра
инфанта Утринна роса-МИС ПРОЛЕТ
инфанта Утринна роса-МИС ПРОЛЕТ
Деандра

Аз съм : Female
От Запад : Aquarius на Изток : Dog
Драгоценни камъчета оставих : 373
Събраха се години : 42
След първия дъх на : 11.02.1982
В този свят съм : тайната любов на лорд Боримир
По душа съм : the last priestess Subria
Думите ми в злато са... : 333
Реверанси : 23
Довя ме вятърът тук на : 16.09.2007

По няколко думи за всеки празник :))) Vide
ПисанеЗаглавие: Re: По няколко думи за всеки празник :)))   По няколко думи за всеки празник :))) Icon_minitimeСъб 24 Ное - 15:45:25

Света Екатерина
По няколко думи за всеки празник :))) 250px-Michelangelo_Caravaggio_060
Света Екатерина Александрийска от Караваджо, 1598

Екатерина Александрийска
Мъченица и Дева
Родена c. 287, Александрия, Египет
Починала c. 305, Александрия, Египет

Празник 25 ноември (24 ноември в православните църкви с руски произход)

Атрибути меч; с корона при краката й; брачно було и пръстен; гълъб; бич; книга; жена, спореща с езически философи

Покровителства апологетите, занаятчиите, които работят с колело (грънчарите, предачите и т.н.), архивистите, умиращите хора, момичетата, юристите, точиларите на ножове, адвокатите, библиотекарите, библиотеките, механиците, мелничарите, философите, проповедниците, писарите, секретарите, старите моми, стенографите, учениците, учителите, теолозите, Сорбоната, неомъжените момичета

Света великомъченица Екатерина е християнска светица и мъченица, една от най-образованите жени на своето време. Православната църква я почита като великомъченица.


Според легендата Екатерина е била дъщеря на Конт, управител на Александрия, Египет по времето на император Максимиан. Живеейки в столицата, Екатерина получава блестящо образование, изучавайки работите на най-видните философи и учени. Тя заявява на родителите си, че ще стъпи в брак с онзи, който я превъзхожда по слава, богатство, красота и мъдрост. Младежи от много богати семейства кандидатствали за ръката на красивата Екатерина, но никой не бил одобрен. Майката на Екатерина тайно изповядвала християнството, я изпраща при един отшелник, който я посвещава във вярата.

Мъченичество

Легендата разказва как Екатерина се е срещнала с тогавашния император (вероятно Максимиан, Максимин II, или Максенций). Тя се е опитала да го убеди, че извършва грешка като преследва християните. Екатерина успява да привлече към християнската вяра жената на императора и много мъдреци, изпратени от императора да я върнат към езичеството, впоследствие убити и обявени за мъченици. Императорът заповядва да я вкарат в затвора, където въвежда в християнството всички, които я посещават. Поради това е осъдена на смърт чрез разпъване на колело. Колелото се разпада, когато Екатерина го докосва, палачите не могат да я екзекутират по този начин и я обезглавяват през 305 година.

В легендата се разказва как ангели отнасят тялото на мъченицата в планината Синай, където през 6 век византийския император Юстиниан I основава Синайския манастир. Манастирът оцелява през вековете, като остава хранилище на безценни произведения на раннохристиянското изкуство, архитектура и илюстровани ръкописни книги.

Главен символ на Света Екатерина е колелото с шипове, което е известно като „колелото на Екатерина“. Православната църква почита светицата на 24 ноември.
Върнете се в началото Go down
http://damnrzalasit.blogspot.com/
Gentiana
Dark Gothic Queen
Dark Gothic Queen
Gentiana

Аз съм : Female
От Запад : Scorpio Драгоценни камъчета оставих : 6401
Събраха се години : 149
След първия дъх на : 02.11.1874
В този свят съм : КралицатА
По душа съм : Нощна пеперудА
Думите ми в злато са... : 6593
Реверанси : 207
Довя ме вятърът тук на : 28.06.2007

По няколко думи за всеки празник :))) Vide
ПисанеЗаглавие: Re: По няколко думи за всеки празник :)))   По няколко думи за всеки празник :))) Icon_minitimeНед 18 Май - 18:47:48

бях доста позанемарила темата, но днес открих нещо интересно, което не знаех и понеже съпругът ми се казва Иво, продължавам с неговия празник (макар и на руски)

СВЯТОЙ ИВО КЕРМАРТЕНСКИЙ

Святой Иво Кермартенский (Ivo of Kermartin) – покровитель юристов, нотариусов, адвокатов и судей, а также судебных приставов и присяжных заседателей, а, кроме того обездоленных и сирот.

По няколко думи за всеки празник :))) Image002


Святой Иво Хелори (Ivo Helory) родился 17 октября 1253 года в поместье Кермартен, в Бретани, на северо-западе Франции, в семье лорда поместья Хелори (Helori of Kermartin) и его супруги Азо дю Кэнкуи (Azo du Kenquis). Когда мальчику исполнилось 14 лет, родители отправили его учится в Париж. За десять лет, проведенных в столице, Иво весьма преуспел в таких науках, как философия, богословие и церковное право, и, затем продолжил свое образование в Орлеане, где изучал гражданское право у знаменитого в те времена юриста – Питера де ла Чапель (Peter de la Chapelle).

Уже во время своей учебы в университете Иво вел довольно строгий образ жизни. Он носил простую одежду, воздерживался от употребления мяса и вина, всегда соблюдал посты, проводя их на хлебе и воде. Его краткий отдых или сон проходили на простой соломенной циновке, а подушкой служили книга или камень.

По окончании образования Иво вернулся в Бретань, где был назначен архидиаконом и судьей в Реннской епархии.

В судебных разбирательствах Иво особое внимание уделял защите сирот и неимущих, однако всегда был беспристрастен.

Но спустя некоторое время епископ его родной епархии подал прошение о том, что бы перевести туда Иво, где он занял такое же положение, как и в Ренне.

Здесь Иво стал известен как «защитник бедных», помогая часто многим не только как проситель в других судах, но и оплачивая судебные издержки из своего кармана, и посещая заключенных в тюрьме.

Он всегда стремился, прежде всего, уладить дела враждующих сторон, помирив их, и не доводя до суда. И, таким образом очень многих он уберег от расходов на судебные тяжбы и ненужные судебные разбирательства.

В 1284 году Иво был посвящен в сан и назначен пастором округа, и в течение трех лет занимал два поста – священника и юриста. Но, затем Иво оставил юридическую практику и посвятил свою жизнь прихожанам.

Иво заботился не только о духовных потребностях своей паствы, но и уделял большое внимание неимущим, часто раздавая им свою собственную одежду. Однажды утром он увидел у себя под дверью спящего нищего, и, взяв его в свой дом, уложил его на следующую ночь на свою кровать.

Заботами Иво была основана больница, в которой он сам ухаживал за пациентами. Несмотря на то, что Иво оставил юридическую практику, его по-прежнему часто приглашали быть арбитром в решении споров. И вскоре им были основаны специальные братства, оказывающие юридическую помощь бедным. Эти братства стали столь популярны, что распространились по всей Франции и Бельгии, достигли Рима и даже Бразилии.

С 1303 года здоровье Иво стало ухудшаться, но он, тем не менее, продолжал вести строгий постнический образ жизни.

Умер Иво 19 мая 1303, на пятидесятом году жизни, а уже в 1347 был канонизирован Папой Клементом VI (Clement VI).
По няколко думи за всеки празник :))) Th_Svyatoj-Ivo
[You must be registered and logged in to see this link.]
Отмечается 19 мая.
Върнете се в началото Go down
http://aspasia-gentiana.blogspot.com/
Sponsored content




По няколко думи за всеки празник :))) Vide
ПисанеЗаглавие: Re: По няколко думи за всеки празник :)))   По няколко думи за всеки празник :))) Icon_minitime

Върнете се в началото Go down

По няколко думи за всеки празник :)))

Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Code Name: Lilith :: Архххиввв-