Follow me.... I'm your sorrow in your dream
 
ИндексMystic moonТърсенеРегистрирайте сеВход

Share | 
 

От 1 януари 2011 г. осигурителната вноска ще се повиши с 3%

Предишната тема Следващата тема Go down 
АвторСъобщение
skyblueirina
МаркизатА- златен минзухар
МаркизатА- златен минзухар
skyblueirina

Аз съм : Female
Драгоценни камъчета оставих : 6344
В този свят съм : Маркизата
По душа съм : пазителка на тайни
Думите ми в злато са... : 6415
Реверанси : 149
Довя ме вятърът тук на : 21.08.2008

От 1 януари 2011 г. осигурителната вноска ще се повиши с 3% Vide
ПисанеЗаглавие: От 1 януари 2011 г. осигурителната вноска ще се повиши с 3%   От 1 януари 2011 г. осигурителната вноска ще се повиши с 3% Icon_minitimeСря 6 Окт - 8:55:36

Константин Тренчев и Тотю Младенов се обединиха около идеята да се криминализира укриването на осигурителни вноски

От 1 януари 2011 г. осигурителната вноска ще се повиши с 3%

, съобщи социалният министър Тотю Младенов, след като бе подписано споразумение между кабинета и синдикатите.

По-рано днес премиерът Бойко Борисов заяви на среща с представители на Лекарския съюз, че щом искат парите за здраве да отиват да здраве, пенсионната вноска ще бъде вдигната с 3% и така системата ще бъде прочистена.

"Ежегодно ще се повишават минималните осигурителни доходи. За 2011 година - с 5.6 процентни пункта, което ще донесе повече приходи в бюджета с около 110 млн. лева", каза още Младенов, цитиран от "Фокус".
Той уточни, че 2 процентни пункта от увеличението на осигурителната вноска ще отидат за фонд „Пенсии”, а 1 % - за фонд „Безработица”.
В момента вноската за пенсията е 16 на сто от доходите ни, от догодина тя ще стане 18%.

"Ще се подобрява събираемостта на осигурителните приходи, в това число чрез криминализиране укриването на осигурителни вноски. Очаква се тези мерки да донесат допълнителни приходи в системата от порядъка на 700 млн. лева в ДОО за 2011 година", каза още социалният министър.

Продължават дискусиите по отношение на условията за пенсиониране. Кодексът за социално осигуряване ще бъде върнат в Националния съвет за тристранно сътрудничество от Народното събрание. След две седмици той ще бъде внесен в Министерски съвет и оттам в парламента, за да може да бъде приет до края на годината, уточни Тотю Младенов.

Управителят на НОИ Христина Митрева съобщи, че 3-процентното увеличаване на осигурителната вноска допълнително ще натовари работодателите с около 360 млн. лева във фонд "Заплата", който е около 14 млрд. лева, съобщи БТА. Това не е сериозно натоварване, вноската за фонд "Пенсии" е една от най-ниските от всички страни от ЕС и това е първата стъпка за стабилизиране на фондовете за обществено осигуряване, допълни тя.
За работещите увеличението на вноската ще се равнява на 1,2% ръст на личната вноска до 8,3 на сто.
"Това също не е сериозно натоварване, това е инвестиция в бъдещето за по-високи пенсии", каза шефката на НОИ.

„Можехме да си спестим доста нерви и усилия по от рано. Да се надяваме, че в крайна сметка ще се вземат най-оптималните решения в тази държава”, коментира председателят на КТ „Подкрепа” Константин Тренчев, цитиран от КРОСС.

„Успяхме да убедим премиера, че не трябва да слуша само финансовия си министър”, заяви пък вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров.
Той обаче допълни, че по две точки не е постигнато съгласие.

Трябва да има минимална осигурителна вноска, която да гарантира минимална пенсия на всеки гражданин, който се осигурява. От там нататък всичко трябва да е доброволно...
кретен
Няма разписано споразумение, че правителството ще отмени намерението си да вдигне осигурителния стаж с 3 години, както и увеличението на възрастта за категорийните работници, трудещи се при тежки условия.
Димитров заяви, че ако до протестите, планирани от КНСБ за 7 октомври, се вземе решение по тези две точки, те може да бъдат отменени.
Протестът на 7-ми може да завърши с овации, допълни той.

Междувременно работодателските организации реагираха остро на намеренията на правителството да увеличи вноската за пенсия. Председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев заяви, че управляващите са в паника и отстъпват пред уличния натиск.
Върнете се в началото Go down
http://skyirina.blogspot.com
skyblueirina
МаркизатА- златен минзухар
МаркизатА- златен минзухар
skyblueirina

Аз съм : Female
Драгоценни камъчета оставих : 6344
В този свят съм : Маркизата
По душа съм : пазителка на тайни
Думите ми в злато са... : 6415
Реверанси : 149
Довя ме вятърът тук на : 21.08.2008

От 1 януари 2011 г. осигурителната вноска ще се повиши с 3% Vide
ПисанеЗаглавие: Re: От 1 януари 2011 г. осигурителната вноска ще се повиши с 3%   От 1 януари 2011 г. осигурителната вноска ще се повиши с 3% Icon_minitimeПет 8 Окт - 10:17:19

Компромис: 1.5% ръст на осигуровките



Бойко Борисов обеща решение в понеделник Бойко Борисов обеща решение в понеделник

Увеличението на осигурителните вноски може да е с 1.5-2%, вместо обявеното покачване с 3 на сто.

Според "Дневник" това е компромисът с работодателите, който ще предложи МФ, ако разчетите покажат, че е възможно да се преразпределят парите за здраве, така че да не се увеличи общият бюджетен дефицит. В сряда работодателите напуснаха тристранния съвет в знак на несъгласие с предложеното увеличение на осигуровките.

Новината бе потвърдена пред bTV от премиера Бойко Борисов:
„С министър Дянков работим по темата и до понеделник имам уверението, че ние ще направим така да не се вдигне с 3% пенсионната вноска, но аз искам гаранция черно на бяло с колко процента може да се вдигне вноска”, заяви министър-председателят.
"Ако пенсионната вноска се увеличи с 1,5% - 2%, това ще е изцяло заслуга на министър Дянков и на неговото министерство”.

Схемата, която Министерството на финансите обсъжда, предвижда дефицитът в социалното осигуряване да се финансира със средства от републиканския бюджет вместо с повишение на осигурителните вноски.

За да не се увеличи дефицитът, бюджетът ще бъде облекчен, като прехвърли част от разходите си за здравеопазване (основно това са субсидии за общините, Военна болница, МВР болница и други) към Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Така касата все пак ще разполага с по-малко пари, отколкото й беше обещано.
Върнете се в началото Go down
http://skyirina.blogspot.com

От 1 януари 2011 г. осигурителната вноска ще се повиши с 3%

Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Code Name: Lilith :: Архххиввв-